نانو م

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoPapDefault {mso-style-type:export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

     
     
     

‏عنوان

:

ذخیره‌سازی هیدروژن در نانو‌لوله‌های کربنی

     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

هیدروژن
نانو لوله‌های کربنی
ذخیره‌سازی

‏چکیده

:

‏‫در این پایان‌نامه شناسایی نانولوله کربنی به‌وسیله طیف‌های XRD و Raman و همچنین ذخیره سازی الکتروشیمیایی هیدروژن در نانولوله کربنی بررسی شده. خالص‌سازی نانولوله به دو روش اسیدی و یک روش حرارتی انجام شده است. برای ذخیره سازی هیدروژن در نانولوله تک دیواره دو روش برای تهیه الکترود استفاده شده است. روش اول فشرده سازی مخلوط پودر نانولوله و نیکل که حداکثر ظرفیت دشارژ mAh/g۶۵ برای آن بدست آمده است و روش دوم چسباندن نانولوله بر سطح ورقه نیکل به وسیله چسب نقره که در سیکل دهم بالاترین ظرفیت دشارژ برابر ۱۸۱mAh/g برای آن محاسبه شده است در طیف XRD نمونه بعد از هیدروژن نشانی دو پیک در حوالی ۳۳ و ۵۳ ایجاد شده است. بالاترین ظرفیت ذخیره سازی هیدروژن در نانولوله چند دیواره ۵۸mAh/g می باشد. بعد از انجام آزمایش در جریان‌های مختلفق بالاترین ظرفیت دشارژ در جریان ۰۶/۰ A بدست آمده است. ظرفیت دشارژ برای الکترود نیکل به تنهایی برابر با mAh/g۱/۶ محاسبه شده بنابراین ظرفیت ذخیره سازی در الکترودهای نانولوله و نیکل مربوط به نانولوله می‌باشد.


     
     
     

‏عنوان

:

استخراج نانو تیوب‌های کربنی از ضایعات کربنی

     
     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

نانو لوله‌های کربنی
طیف‌سنجی رامان
ضایعات

‏چکیده

:

در راکتور واحد اولفین مقداری دوده بر جداره‌ لوله‌ها می‌نشیند که به عنوان عاملی مزاحم تلقی می‌گردد. در این تحقیق نمونه‌هایی از این دوده جهت استخراج نانوتیوب کربنی خالص‌سازی شد. یکی از روشهای تولید نانوتیوب‌ کربنی رسوب‌دهی بخار شیمیایی است. علت انتخاب این دوده نیز مشابه بودن شرایط تشکیل آن با این روش می‌باشد. مقدار زیادی از ناخالصی توسط غربال مش ۸۰ و نیز توزیع ذرات در اتانول توسط امواج فراصوتی جدا شد. اسیدشویی توسط اسیدنیتریک و اسیدکلریدریک به منظور خارج کردن ذرات فلزی و حرارت دادن در کوره برای سوزاندن کربن‌های آمورف صورت گرفت. اثر مراحل مختلف خالص‌سازی بر روی ساختار محصولات به کمک پراکنش اشعه ایکس (XRD)، میکروسکوپ الکترونی (SEM)، آنالیز حرارتی (TGA) و نیز طیف سنجی رامان مورد ارزیابی واقع شد. آنالیزهای TGA و SEM نشان داد که دمای ۴۰۰ درجه سانتیگراد و مدت زمان ۳۰ دقیقه برای سوزاندن کربن‌های آمورف و گرافیت مناسب است. در‌صد فلز در نمونه نهایی ۸٪ و درصد خلوص آن در حدود ۸۰٪ اندازه‌گیری شد. فلز موجود در نمونه توسط XRD، ترکیبات آهن شناسایی شد. در پایان کاربرد این نانوتیوب در جذب ترکیبات گوگردی از بنزین مورد بررسی قرار گرفته است. کلمات کلیدی: نانوتیوب‌های کربنی، رسوبدهی شیمیایی بخار، آنالیز حرارتی جرمی، طیف‌سنجی رامان.


     
     
     

‏عنوان

:

سنتز و بهینه‌سازی نانو لوله‌های کربنی

     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

سنتز
ب‍ه‍ره‌وری‌
نانو لوله‌های کربنی

‏چکیده

:

‏‫در این پژوهش برای اولین‌بار در ایران دستگاه روش تخلیه قوس الکتریکی در محیط مایع به صورت تمام اتوماتیک برای ساخت نانولوله‌های کربنی طراحی و ساخته شده است. این دستگاه قادر به ثابت نگه‌داشتن فاصله بین دو الکترود و میزان ولتاژ به طور اتوماتیک می‌باشد. در پی سنتز با این روش یک مرحله خالص‌سازی چند قسمتی برای از بین بردن ناخالصی‌های همراه با نانولوله‌های کربنی به کار برده شد. خصوصیات و بازده تولید نانولوله‌های کربنی به دست آمده با این روش تحت تأثیر پارامترهای مختلفی از جمله ولتاژ، جریان، نوع محلول و نوع و نسبت کاتالیست می‌باشد. برای بهینه‌سازی فرآیند، روش طراحی آزمایش‌ها، روش تاگوچی‌ با به کاربردن ۴عامل در ۴ سطح و تعیین ۱۶آزمایش با کاربرد نرم‌افزار Qualitek_۴ به کار برده شد. نتایج آنالیز تاگوچی در این بررسی حاکی از این بود که پارامترهای ولتاژ و کاتالیست بیشترین تأثیر را روی بازده تولید نانولوله‌های کربنی دارند. براساس این یافته‌ها، بیشینه بازده نانولوله های کربنی در شرایطی که ولتاژ ۲۵ ولت به همراه کاتالیست نیکل و مولیبیدن به ترتیب با نسبت ۱و ۲ درصد درون محلول LiC1 (‏min/‏mg۱۲۱/‏۴) به دست آمد. کلمات کلیدی: تخلیه قوس الکتریکی مایع، روش تاگوچی، نانولوله‌های کربنی، سنتز، بهینه‌سازی.


     
     
     

‏عنوان

:

بررسی اثر افزودن نانو لوله‌های کربنی بر روی ویسکوزیته روغن پایه موتور

     
     
     

     
     
     

‏عنوان

:

ساخت دستگاه لانگمویر ـ بلاجت برای تولید نانو ساختارهای ـ دوبعدی و بررسی کارایی آن

     
     
     

     
     
     

‏عنوان

:

خالص سازی نانو لوله‌های کربنی

     
     
     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

نانو لوله‌های کربنی
اکسیداسیون
فیزیک حالت جامد
موادنانوساختار
Nanostructured materials

‏چکیده

:

‏‫در پژوهش حاضر روش خالص‌سازی نانولوله‌های کربنی بررسی و تحقیق شده است. این روش بر روی نانولوله‌های سنتز شده با رسوب بخار شیمیایی گاز LG در دمای C ° ‏۸۰۰ با کاتالیست Nit انجام شده‌است. فرآیند خالص‌سازی شامل اکسیداسیون نمونه در دماهای مختلف، اسیدشویی با HCI۵ مولار، آلتراسونیک و فیلتراسیون است. نانولوله‌های کربنی قبل و بعد از فرآیند خالص‌سازی با آزمایش‌های تجزیه و تحلیلی TGA، ‏TEM و Raman مورد بررسی قرار گرفته‌اند. نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهند که مقدار زیادی از ناخالصی‌ها در اثر خالص‌سازی از بین رفته‌اند. همچنین تأثیر افزایش مدت زمان اسیدشویی و اکسیداسیون در خالص‌سازی نشان داده می‌شود و مناسبترین دما و زمان برای خالص‌سازی معرفی می‌گردد.


     
     
     

‏عنوان

:

مطاله جذب گازها روی نانو لوله های کربنی با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی و محاسبات مکانیک کوانتونی[

     
     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

شبیه سازی
نانولوله های کربنی
مواد نانو ساختاری
نانو تکنولوژی
لوله ها
کربن

     

     
     
     

‏عنوان

:

بررسی اثر شکل پالس و pH در ساخت الکتروشیمیایی نانو سیم‌های کبالت در آلومینای حفره‌دار

     
     
     

     
     
     

‏عنوان

:

ساخت و مشخصه‌یابی فیلترهای نانو لوله‌ای و بررسی کارآیی آنها

     
     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

نانو لوله‌های کربنی
ریزفناوری
پالایه‌ها

‏چکیده

:

در این پژوهش به بررسی ردش نانولوله‌های کربنی به روش رسوبگذاری بخار شیمیایی پرداخته شده است و یک روش جدید برای کاهش اندازه‌ حفره‌های غشاءها پیرکسی ابداع شده است. نتایج حاصله نشان می‌دهد که با رشد نانولوله‌ها اندازه حفره‌ها بطور چشمگیری کاهش یافته است، همچنین کارایی غشاء حاصل در فیلتراسیون ذرات ۵۰۰ میکرونی از حدود ۶۷٪ (قبل از رشد نانولوله‌ها) به ۱۰۰٪ (پس از رشد نانولوله‌ها) افزایش پیدا کرده است. واژه‌های کلیدی: نانولوله کربنی، رسوبگذاری بخار شیمیایی، میکروسکوپ الکترونی روبشی، میکروسکوپ الکترونی عبوری، طیف سنجی رامان، غشاء پیرکسی و آزمون نقطه حباب.


     
     
     

‏عنوان

:

بررسی خواص اپتیکی نانو ذرات نیمرسانایZnS:Cu,ZnS:Mn,ZnS[

     
     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

نیمه هادی‌ها
مس
منگنز
نانوذرات
سنتز
لومینسانس
سولفید روی
خواص نوری

‏چکیده

:

پژوهش شامل موارد ذیل است: مقدمه‌ای بر نانو تکنولوژی، نظریه لومینسانس، نانو ساختارها و ساختار نیمرساناها، روشهای جداسازی و سنتز نانو ذره‌ها، روشهای سنتز نانو ذرات و نتایج آنالیز و خواص نوری نانو ذره‌ها.


 

     
     
     

‏عنوان

:

اندیس‌های توپولوژیک نانولوله‌ها و گروه‌های تقارنی سلول‌های یکه در جامدات

     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

نانو لوله‌های کربنی
جامدات
‏‫تقارن (ریاضیات)
گروه فضایی
ت‍وپ‍ول‍وژی‌

‏چکیده

:

پژوهش شامل موارد ذیل است: مقدمات و پیش نیازها، اندیسهای توپولوژیک نانو ساختارها، گروهای تقارنی، ساختار و تقارن، ساختار نانو لوله های کربنی، آزمایشات، تقارن نانو لوله های کربنی تک جداره، عملگرهای تقارنی، اندیس های توپولوژیک نانو ساختارها، نانو مخروط،، اندیس PI نانومخروط، اندیس Sz نانومخروط، نانو لوله۸p,۴]HC5C7]، نانو لوله۸p,۴]VC5C7 ]، اندیس PI نانولوله ۸p,۴]VC5C7]، اندیس Sz نانولوله ۸p,۴]VC5C7]، گروههای تقارنی، گروههای نقطه ای و فضایی، اعمال تقارن، طبقه بندی اعمال تقارنی، ماتریس، گروه خوشه ای، سلول یکه، نمایش ها، تولید کلاس، اثبات گروهها، کاربرد شبکه های ۶ ضلعی.


     
     
     

‏عنوان

:

اقتصاد نانو

     
     
     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

آث‍ار اق‍ت‍ص‍ادی‌
ت‍وس‍ع‍ه‌ اق‍ت‍ص‍ادی‌[
۱]
پ‍ژوه‍ش‌ ه‍ای‌ اق‍ت‍ص‍ادی‌
ریز فناوری

‏چکیده

:

هدف پژوهش بررسی پیش‌بینی اثرات عمده اقتصادی فناوری نانو و اثرات آن بر برخی از متغیرهای عمده کلان اقتصادی مانند رشد و توسعه، سرمایه‌گذاری، بازار، قیمت و دستمزد، اشتغال و توزیع درآمد می‌باشد.نتایج نشان می‌دهد که اغلب اثرات قابل توجه فناوری نانو در طی ۳۰سال و در فاصله سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۵۰ قابل تصور است.محصولات متاثر از فناوری نانو ابتدا در فاز اول کم کشش بوده و سپس به سمت محصولات با کشش میل می‌کنند.فاز اول تولیدات نانو برای تامین نیازهای بخش عمومی است.صنعت الکترونیک در کوتاه‌مدت و صنعت بهداشت و درمان در بلندمدت بیشترین اثرپذیری را از فناوری نانو دارند.فناوری نانو در بلندمدت موجب توسعه پایدار، کاهش سطح عمومی قیمتها و افزایش دستمزدها می‌شود.اندازه بازار ناشی از این فناوری بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ معادل هزار میلیارد دلار برآورد شده است.پیش‌بینی میشود فناوری نانو تا سال ۲۰۱۵ تعداد ۲ میلیون نیروی کار را در جهان مشغول به فعالیت خواهد کرد.فناوری نانو در کشورهای توسعه‌یافته برای کشورهای درحال توسعه مناسب نمی‌باشند.


     
     
     

‏عنوان

:

معرفی، روشهای تهیه و خواص نانو‌‌پودرهای سرامیکی

     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

ریز فناوری
گرد سرامیک
سنتز
خ‍واص‌ ش‍ی‍م‍ی‍ای‍ی‌
موادنانوساختار
Nanostructured materials

‏چکیده

:

پژوهش شامل موارد ذیل است: معرفی و دسته‌بندی نانومواد، روش‌های سنتز نانو پودرها، متراکم نمودن ذرات نانو ساختار، نانوزینترینگ، سرامیک‌های نانوکریستالی و خواص سرامیک‌های نانو کریستالی


     
     
     

‏عنوان

:

خالص‌سازی رس برای تولید نانو رس[

     
     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

ریزفناوری
تولید و تصفیه
خاک رس
آماده‌سازی
م‍ع‍ادن‌
نانو ذرات

‏چکیده

:

پژوهش حاضر با انجام فرایندهای کانه‌آرایی و به کارگیری وسایل مناسب بتونیت مناسب برای تولید نانورس تهیه شد. برای این کار از هیدروسیکلون‌هایی با قطر کوچک استفاده شد. در طی فرایند پارامترهای مختلف اثرگذار برای بهبود شرایط خالص‌سازی مورد بررسی قرار گرفتند. در انتهای این مرحله در بهترین شرایط کار هیدروسیکلون بنتونیتی با ۹۰ درصد خلوص مونت‌موریلونیت و ابهادی زیر ۳ میکرون تهیه شد.


     
     
     

‏عنوان

:

مطالعه ساختار گرافن و یک نانو‌لوله کربنی تک‌دیواره با استفاده از نظریه تابعی چگالی[

     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

توابع چگالی
ساختار الکترونی
ریزفناوری
نانو لوله‌های کربنی

‏چکیده

:

در این پایان‌نامه با استفاده از کد PWscf ساختار نواری الکترونیکی یک صفحه‌ی گرافن با دو شبه پتانسیل مختلف بدست آمده که با محاسبات ابتدا به ساکن که توسط ماچن و دیگران در سال ۲۰۰۲ انجام شده مطابقت دارد. دو شبه پتانسیل مورد استفاده یکی از نوع بار - پایسته و دیگری از نوع فوق نرم است. ساختارهای نواری بدست آمده برای دو شبه پتانسیل بسیار شبیه به هم می‌باشد. در ادامه به محاسبات الکترونیکی نانولوله‌ی کربنی (۵و۵) پرداخته شده است. این ساختار به دو صورت تنها و دسته‌ای (bundle) قابل بررسی است. فاصله‌ی مراکز لوله‌ها در حالت single حدود ۲۲ واحد اتمی بوهر و در پایدارترین حالت یعنی bundle حدود ۱۹ بوهر محاسبه گردید. ادامه‌ی محاسبات یعنی بدست آوردن ساختار نواری و چگالی حالتهای الکترونیکی برای تک نانولوله‌ی کربنی (۵و۵) انجام گردید. عدم وجود گاف انرژی در دو نمودار ساختار نواری و چگالی حالتهای الکترونی رسانا بودن این نانولوله‌ی کربنی را تایید می‌کند.


     
     
     

‏عنوان

:

مطالعه خواص مکانیکی نانوکامپوزیت‌های دارای نانولوله‌کربنی تحت بارهای کششی

     
     
     
     
     
     
     
     

‏توصیفگر

:

نانو لوله‌های کربنی
خواص مکانیکی
نانوچندسازه‌ای‌ها
پلیمریزاسیون

‏چکیده

:

هدف پژوهش بررسی خواص مکانیکی نانو کامپوزیتها و کامپوزیتهای فیبری پایه اپوکسی تقویت شده با نانو ذراتی شامل نانولوله‌های کربنی و نانو ذرات رس است. نتایج نشان می‌دهند که افزایش خواص مکانیکی و سختی ماتریس اپوکسی و همچنین بهبود، هر چند اندک خواص مکانیکی کامپوزیتهای فیبری معمولی با افزودن در صد کمی از نانو ذرات بوده است و در روش اعمال برشی با افزودن میزان نانو ذرات رس نانو کامپوزیتها به طور مستمرافزایش یافته است.

  
نویسنده : محمد درخشان ; ساعت ٩:٤٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳۸٩/٦/٤
تگ ها :